Commissions and Committees 

(302) 653-9231

(302) 653-3492



Board of Adjustment 

Staff
Name Title Email Phone
Slaughter, Rodney Chairperson
Wright, Sharon (Term 2018)
Riddagh, Robert (Term 2019)
Veit, James (Term 2020) (302) 659-3733
Newnam, Dwayne (Term 2021)
Abbott, Wilmer Staff

Board of Assessors 

Staff
Name Title Email Phone
Whitaker, William Chairperson (302) 653-8034
Slaughter, Rodney
Vacant, Position
Markow, James Information Systems Manager (302) 653-9231

Charter Review Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Johnson, Robert Council - At Large (2015- 2018) (302) 653-8424 / Cell (302) 540-3082
Embert, John Councilman - At Large (2013- 2016) (302) 659-0469 / Cell (302) 670-0549
Pressley, William D., Sr.

Contract Negotiating Committee 

Smyrna, DE 19977


Staff
Name Title Email Phone
Johnson, Robert C. Chairperson / Council
Retzlaff, Peter Council
Pope, Alvin Councilman
Stulir, Gary Manager of Accounting & Business Services (302) 653-9231
Johnson, Chalea Staff

Economic Development Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Masten, Joanne Chair/Appt. to Kent County Economic Partnership
Embert, John Mayor
Brown, Regina (302) 670-8333
Sutter, Jennifer
Zerefos, Evie
Ide, Ed
Carter, Temple (302) 653-7133
Spiegelman, Chuck
Abbott, Wilmer Staff
Stulir, Gary Staff

Election & Registration Board 

Staff
Name Title Email Phone
Ruben, Richard A. Chairperson (302) 223-1704
Clough, Kathy (302) 653-2537
Cook, Beryl (302) 659-1048
Kaltenbaugh, Mary Lou (302) 659-5759
Truax, Nancy (302) 653-9409
Altieri, Anne Alternate (302) 653-0480
McNeal, Gerri Alternate (302) 653-4152
Markow, James Staff (302) 653-9231

Ethics Commission 

P.O. Box 323
Smyrna, DE 19977


Staff
Name Title Email Phone
Robinson, Alan Chairperson (Term 2020) (302) 653-9195
Cubbage, James (Term 2022) (302) 653-9726
Szewczyk, Margaret (Term 2021) (302) 653-7164
Hudson, S. Chris (Term 2019)
Barkley, Ginger (Term 2018) (302) 653-5971

Finance Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Retzlaff, Pete Council / Chairperson (302) 381-0592
DeBock, Jerry
Haw-Young, Dawn (302) 672-5516
Newnam, Robert P.
Embert, John Council
Slaughter, Renee
Johnson, Chalea Staff

Historic District Review Board 

Staff
Name Title Email Phone
Reed, Michael Chairperson (2018) (302) 659-1212
Wolfe, James (Term 2018) (302) 653-3703
Mattson, Jeannie (Term 2019) (302) 653-8810
Snow, Margaret (Peggy) (Term 2020) (302) 653-8297
Keen, Robert (Term 2020) (302) 653-8471
Abbott, Wilmer Staff
DeBenedictis, George Staff

Housing Code Board of Appeals 

Smyrna, DE 19977


Staff
Name Title Email Phone
Keen, Brooks Chairperson (Term 2020) (302) 363-2904
Sheridan, Joseph (Term 2019) (302) 653-6010
Manley, Gerald (Term 2019)
Faulkner, Keith (Term 2020)
Hudson, S. Chris (Term 2020)
Technologies, KCI

IT Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Pope, Alvin Chairperson / Council
Hickey, Joseph
Mullnack, Rodney
Merrill, Robert S.
Duarte, Alex
Markow, James Staff

Personnel Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Pope, Alvin Council/Chair
Retzlaff, Peter Council
Johnson, Robert Council
Knotts, Frank
Wright, Sharon
Johnson, Chalea Staff

Planning & Zoning Commission 

Staff
Name Title Email Phone
Newnam, Robert P. Chair (Term 2021) (302) 653-4186
Wolfe, James A. (Term 2020) (302) 653-3707
McGrath, Michael (Term 2019) (302) 653-4120
Reed, Michael (Term 2018) (302) 659-1212
Abbott, Wilmer Staff
Vacant, Position

Public Safety Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Thornton, Larry Chair (302) 653-8917
Pressley, William D., Sr. Councilman
Cubbage, James (302) 653-9726
Faulkner, Keith
Mood, Gerald Citizens' Hose Company (302) 653-6852
Ambulance, American Legion (302) 653-6465
Wood, Norman Chief of Police (302) 653-9217

Shade Tree Commission 

Staff
Name Title Email Phone
White, Valerie M. Council / Chairperson (302) 653-6516
Schlieder, Quentin
Fagioletti, Lisa Term 2019
Fox, Kevin Electric Dept. (302) 359-0633
Abbott, Wilmer Staff
McNatt, Jason Staff

Smyrna Slum Clearance and Redevelopment Authority 

Smyrna, DE 19977


Staff
Name Title Email Phone
Newill, Maria (Term 2021)
Hawkins, Jim (Term 2022)
Bryson, Rick (Term 2020) (302) 242-1816
Merrill, Robert H. (Term 2019) (302) 653-6809
Thomas, David (Term 2018) (302) 423-2460
Abbott, Wilmer Staff
Stulir, Gary Staff
DeBenedictis, George Staff

Utility Committee 

Staff
Name Title Email Phone
Johnson, Robert Chairperson / Council (302) 653-8424 / Cell (302) 540-3082
Hebert, Conrad (302) 653-7164
Gilbert, Charles
Schlichting, Kimberly
Payne, Jamie
Stulir, Gary Staff
Evans, Bill Staff (302) 653-9231
Markow, James Staff